ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon muzeum a maják Cimrmanovy doby "U Čápa"

There are no translations available.

Muzeum a maják Cimrmanovy doby v Příchovicích U Čápa nedaleko Příchovic

 

 

Maják Járy Cimrmana, autor: Renata van Vleet

 


 

 

Podle výpovědí pamětníků Cimrman během svých toulek liptákovským okolím pomýšlel na vztyčení „věže, ne nepodobné té pařížské“. Na památku mistrovu neomezenému rozhledu a nehynoucí slávě byl tento Maják Járy Cimrmana vztyčen roku 2013.

Maják a muzeum má otevřeno denně
Tři v jednom je letošní novinka tohoto turisticky zajímavého cíle.

Na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš je mnoho krásných míst, ze kterých se můžete rozhlédnout do kraje. Skály, vyhlídky, historické kamenné rozhledny se svými příběhy a od loňského roku také maják, nejmladší vyhlídková věž v okolí. Maják Járy Cimrmana a Muzeum Cimrmanovy doby najdete na Příchovcích, pod kostelem v obci Kořenov v areálu U čápa. Na maják se dostanete přes muzeum. Stoupáte po 105-ti schodech na rozhlednu, kde se ocitnete v nadmořské výšce 801 m n. m. Celá budova je z poloviny vrostlá do svahu a je obložena v místě vytěženým kamenem. Rozhledna vznikla podle projektu Profesora architekta Martina Rajniše a je skvělou ukázkou tzv. přírodní architektury. Postavena je z borového dřeva. Její originální konstrukce je velmi vzdušná a svou siluetou skutečně připomíná maják. Vyhlídková plošina je ve výši 18 metrů a rozhled a dohled je odtud vskutku netušený. Na ochozu majáku navíc letos vznikla netradiční venkovní galerie. První výstavu fotografií z cest, kterou majitelé  věnovali jubilujícímu Prof. arch. M. Rajnišovi, koncem října vystřídá výstava Za pivovary Libereckého kraje. Na deskách formátu A3 budou moci návštěvníci v následujících měsících shlédnout historické pohledy na pivovary v tomto kraji. Výstava je připravovaná ve spolupráci s příchovickým nakladatelstvím Buk, které stejnojmenné kalendáře vydalo.

Výstavy jsou dalším bonusem pro návštěvníky, kteří v ceně vstupenky mají možnost shlédnout muzeum i maják.

Jediné oficiální muzeum našeho génia, dobrodruha, cestovatele a vynálezce bylo otevřeno v létě 2013. Exponáty pocházejí z mistrovy pozůstalosti a uchovávaných památek na jeho pobyt v tomto kraji. Je v něm umístěna značná část předmětů a vynálezů Járy Cimrmana donedávna přechovávaná v depozitářích společnosti a Divadla Járy Cimrmana v Praze. Významná část sbírek vznikla také díky vzácným darům od občanů z širokého okolí. Zároveň můžete žasnout nad předměty z doby jeho vrstevníků, zabývající se nejrozličnějšími druhy lidské činnosti. V pokladně muzea je možné si zakoupit jedinečné suvenýry, originální výrobky tohoto kraje nebo také občasník Světlo majáku.

Otevřeno je denně:

říjen – březen: 10.00–17.00 h, duben – září: 10.00–18.00 h (www.ucapa.eu).

  • Výška rozhledny včetně stožáru: 23,7 m
  • Výška rozhledny po zastřešení:  19,2 m
  • Vyhlídková plošina je ve výši 16,9 m
  • Průměr rozhledny: 3,4 m

Venkovní expozice a proměňující se lesopark

K majáku a muzeu patří také venkovní expozice s Liptákovskou stodolou a hospodářským vybavením, která je volně přístupná. Uvidíte předměty, které vám možná budou povědomé, ale i takové jaké svět neviděl… K expozici se dostanete přes dřevěnou branku, značnou cestou k lesoparku pod majákem. Lesopark je pro všechny oáza klidu a spočinutí, hojně navštěvovaný oblíbený přírodní kout zábavy i ponaučení. Na pěkné a příjemné věci kolem nás si zvyká člověk rychle, takže si ani neuvědomí, že toto výletní místo, které navštívily stovky a dnes už i tisíce dětí a dospělých je na Příchovcích teprve rok. Právě vloni 3. října byl pro veřejnost otevřen Lesopark na Sluneční. Od této doby je cesta lesoparkem pravidelně ušlapávaná mnoha střevíčky, koly a kolečky kočárků. K vloni vysázeným stromům a prvním prolézačkám v průběhu roku přibyly další skluzavky, houpačky, prolézačky, proutěné bludiště a cyklus kamenných pohádek. Tak jak bylo záměrem tvůrců Vlastimila Plecháče, Aleše Voverky, Lenky Klodové a společnosti Strašné dítě, je tento zušlechtěný přírodní kout u Sluneční opravdu živoucím a proměňujícím místem. Stromy zde mají své příběhy, které vymyslely děti z kořenovské školy i okolí. A protože jde o lesopark, o stromy je tu s láskou pečováno a budou se vysazovat i nadále. Pokud budete chtít, můžete se zapojit i vy. Probíhá zde akce: Zasaď si svůj strom, kdy za příspěvek, který poslouží na údržbu lesoparku, si zde zasadíte svůj vlastní strom a začnete tak vytvářet nový příběh. Celý areál je velmi vlídně nastaven rodinám s dětmi, navíc citlivý k životnímu prostředí a splňuje všechny znaky šetrné turistiky. Jste srdečně zváni.

Otevírací doba

Duben - Září Po - Ne 10:00 - 18:00
Říjen - Březen Po - Ne 10:00 - 17:00

 

 

Vstupné

Plné vstupné: 45,00 CZK
Rodinné vstupné: 120,00 CZK Max. 2 dospělí a 3 děti
Děti: 25,00 CZK
Senioři: 35,00 CZK