ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon Divadelní okruh

There are no translations available.

Vycházkový okruh Za historií divadla
Naučnou stezkou Po stopách divadelních předků

Možnost zřízení tohoto okruhu vyvolala shoda příznivých okolností - na necelých třech kilometrech cesty z Vysokého nad Jizerou do Staré Vsi je nejméně šest míst, kde se kdysi hrálo sousedské divadlo. Celá trasa je dlouhá málo přes 4 kilometry a má zvláštní značení, vede půvabnou krajinou a je turisticky nenáročná.

Začínáme na náměstí v jeho horním levém, t.j. západním rohu, kde v zahradě zbouraného hostince U Lantverů (Mařatků, Na růžku), na tzv. rathauzišti stávala od r. l700 do požáru města roku 1834 dřevěná, z mohutných klád sroubená radnice, ve které se od r. l798 hrálo divadlo. Nejprve v přízemí, v obecním šenku, později ve větší místnosti v prvním patře.

Pro historii vysockého ochotnického divadla je nejvýznamnější místo v zahradě, kde do požáru města r. 1834 stával dům, ve kterém, jak se traduje začal r. 1786 Jan Petruška hrát divadlo.

Asi uprostřed cesty z Vysokého do Staré Vsi je místo, kde stávala pravděpodobně již r. l376 původní huť Mikuláše Queysera, skláře z Vysokého.

Ve Staré Vsi jsou pak místa spojená především s osobou a dílem Petruškova vrstevníka, lidového dramatika Františka Vodseďálka, významné postavy českého lidového divadla.

Mineme bývalou staroveskou školu, kde učíval František Mařatka, historik vysockého divadla a po devět let jeho ředitel, autor plastické mapy Krkonoš ve vysockém parku. Přešli jsme i kolem staré školy, kde r. l879 učil spisovatel Josef Šír.

Je zde místo, kde stávala rodná chalupa Františka Vodseďálka a pak zvonička, kterou postavil v místě, kde se sousedy od r. 1811 uváděl své hry a r. 1816 poprvé Novou komedii o Libuši a dívčí vojně v Čechách. Půjdeme kolem Vršťalovy stodoly, jejíž rozestavěné konstrukce použil Vodseďálek jako jeviště.

Do Vysokého nás pak přivede tzv. trhovice, stará cesta na trhy do Vysokého a na poutě do Bozkova, ze které je nádherný pohled na Vysoké s pozadím Kotle (Kokrháče).

Tato značená stezka byla zřízena roku 1986 s podporou města, turistů, ochotníků a staroveských sousedů.

Značky: červené šipky s bílým symbolem divadla - maskou

Hlavní směrovka s označením okruhu Za historií divadla, je umístěna na orientačním sloupu na náměstí.