ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon Roztocký mlýn

There are no translations available.

Roztocký mlýn

Semilsko_Roztocký mlýn

Typický podkrkonošský mlýn stojí na samotě v romatickém údolí v Roztokách u Semil. Drnčák, krcálek nebo klapáč. Tak se říkalo malým selským vodním mlýnům. V tomto mlýně provozoval řemeslo nepřetržitě tři stolotí mlynářský rod Fiedlerů. Prvním mlynářem rodu Fiedlerů byl Mikuláš Fiedler, který si pronajal tento mlýn od vrchnosti a tak započala tradice předávání řemesla z otce na syna. Roční kapacita mlýna se pohybovala od 100 do 150 tun žita. Ve druhé polovině 19.století vznikla u mlýna brusírna skleněných kroužků a pecnářství. Peklo se každý den vyjma neděle a chléb se rozvážel po oklí koňským povozem. V průběhu druhé světové války, konkrétně 12.listopadu 1941, byl provoz mlýna zastaven, mlýn byl zapečetěn a pravidelně kontrolován gestapem. Po válce už provoz nebyl obnoven a tradice tak byla přerušena. Tradici mlynářského řemesla oživil až syn posledního mlynáře ing. Bohumil Novotný. Po náročné rekonstrukci započaté roku 1990 zde dnes můžeme vidět unikátní expozici. Raritou je štoska exponát zařízení na čištění krupice z roku 1840, dnes jediný zachovalý exponát v celé republice. Pro děti je ve mlýně připravena i malá výstavka loutek a Čert Roháček který Vám splní tajné přání.  Pokud pojedete autem, musíte zastavit na návsi odkud je to mlýna cca 10 minut pěšky a cesta je značena směrovkami.Z Vysokého n/J. po modré turistické značce směr Bozkov cca 4 km.

www.roztockymlyn.cz.     Aktuální kontakt je pak: 737 843 920 nebo email  This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it .

Nová otevírací doba pro rok 2016 je :

Květen: so-ne

Červen: so-ne

Červenec: út-ne

Srpen: út-ne

Září: so-ne

Pro všechny výše uvedené termíny platí, že prohlídka je vždy 4x denně. Začátek prohlídky je vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin. Prohlídka trvá zhruba 60 minut.