ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon Bozkovské dolomitove jeskyně

There are no translations available.

Největší jeskyně na severovýchodě Čech.

Bozkovské dolomitové jeskyně

Veřejnosti jsou přístupné formou prohlídek s průvodcem. Prohlídky jsou nenáročné, vhodné i pro rodiny s dětmi. Z Vysokého po modré turistické značce cca 7km.

Bozkovské dolomitové jeskyně jsou oblíbeným výletním cílem a patří k nejnavštěvovanějším místům v okolí. Jeskyně jsou v současné době svou délkou přes 1000 metrů největším známým jeskynním systémem v severovýchodních Čechách. Jsou charakteristické hojným výskytem křemenných lavic, říms a lišt, nechybí jim však ani krápníková a sintrová výzdoba. Korunou návštěvního okruhu jsou vodní plochy tvořené malými jezírky a na závěr prohlídky na vás čeká největší podzemní jezero v Čechách s průzračně modrozelenou vodou.

Jeskyně vznikaly po statisíce pomalým procesem postupného rozpouštění vápnitého dolomitu prvohorního stáří. Vývoj podzemních krasových tvarů byl však omezen rozlohou a mocností poměrně malé dolomitové čočky, která je ohraničena nerozpustnými břidličnatými horninami (fylity) a je součástí nesouvislého pruhu krasových hornin, táhnoucích se Podkrkonoším zhruba západovýchodním směrem. Ve čtvrtohorách byly některé dříve vytvořené podzemní prostory zaplňovány nánosy usazenin z povrchu. V této době zde začala vznikat i současná krápníková výzdoba.

Existence podzemních prostor v Bozkově byla zjištěna zcela náhodně při odstřelu v malém dolomitovém lomu roku 1947. Od roku 1968 jsou jeskyně přístupné veřejnosti a v roce 1999 byly vyhlášeny národní přírodní památkou. 

Vzhledem k tomu, že se teplota v jeskyních pohybuje kolem 7-8°C a prohlídka trvá cca 45 minut, doporučuje se pro vstup teplejší oblečení.

Telefon: +420 481 682 167
Web: www.bozkovske-jeskyne.cz, www.caves.cz