ČeštinaDeutschEnglish
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator
  • JoomlaWorks Simple Image Rotator

postheadericon Divadelní okruh

Vycházkový okruh Za historií divadla
Naučnou stezkou Po stopách divadelních předků

Možnost zřízení tohoto okruhu vyvolala shoda příznivých okolností - na necelých třech kilometrech cesty z Vysokého nad Jizerou do Staré Vsi je nejméně šest míst, kde se kdysi hrálo sousedské divadlo. Celá trasa je dlouhá málo přes 4 kilometry a má zvláštní značení, vede půvabnou krajinou a je turisticky nenáročná.

Začínáme na náměstí v jeho horním levém, t.j. západním rohu, kde v zahradě zbouraného hostince U Lantverů (Mařatků, Na růžku), na tzv. rathauzišti stávala od r. l700 do požáru města roku 1834 dřevěná, z mohutných klád sroubená radnice, ve které se od r. l798 hrálo divadlo. Nejprve v přízemí, v obecním šenku, později ve větší místnosti v prvním patře.

Pro historii vysockého ochotnického divadla je nejvýznamnější místo v zahradě, kde do požáru města r. 1834 stával dům, ve kterém, jak se traduje začal r. 1786 Jan Petruška hrát divadlo.

Asi uprostřed cesty z Vysokého do Staré Vsi je místo, kde stávala pravděpodobně již r. l376 původní huť Mikuláše Queysera, skláře z Vysokého.

Ve Staré Vsi jsou pak místa spojená především s osobou a dílem Petruškova vrstevníka, lidového dramatika Františka Vodseďálka, významné postavy českého lidového divadla.

Mineme bývalou staroveskou školu, kde učíval František Mařatka, historik vysockého divadla a po devět let jeho ředitel, autor plastické mapy Krkonoš ve vysockém parku. Přešli jsme i kolem staré školy, kde r. l879 učil spisovatel Josef Šír.

Je zde místo, kde stávala rodná chalupa Františka Vodseďálka a pak zvonička, kterou postavil v místě, kde se sousedy od r. 1811 uváděl své hry a r. 1816 poprvé Novou komedii o Libuši a dívčí vojně v Čechách. Půjdeme kolem Vršťalovy stodoly, jejíž rozestavěné konstrukce použil Vodseďálek jako jeviště.

Do Vysokého nás pak přivede tzv. trhovice, stará cesta na trhy do Vysokého a na poutě do Bozkova, ze které je nádherný pohled na Vysoké s pozadím Kotle (Kokrháče).

Tato značená stezka byla zřízena roku 1986 s podporou města, turistů, ochotníků a staroveských sousedů.

Značky: červené šipky s bílým symbolem divadla - maskou

Hlavní směrovka s označením okruhu Za historií divadla, je umístěna na orientačním sloupu na náměstí.